Question 1:
45
25
15
55
35
Number of staffs in Allahabad Bank in 2015
= 50000
Number of staffs in Allahabad Bank in 2014
= 40000
Increase = 50000 – 40000 = 10000
Increase % = 10000/40000 × 100 = 25%
Question 2:
24650
22340
23430
21000
22500
Total number of staffs in Syndicate Bank in 2014
= 30000
Number of females staffs = 25% of 30000
= 25/100 × 30000 = 7500
Number of male staffs = 30000 – 7500
= 22500
Question 3:
2014
2016
2015
2012
2013
Difference between the numbers of staffs in Allahabad Bank & Number of staffs in Syndicate Bank for the year
2011 – (40000 – 20000) = 20000
2012 – (50000 – 30000) = 20000
2013 – (70000 – 50000) = 20000
2014 – (40000 – 30000) = 10000
2015 – (60000 – 50000) = 10000
2016 – (70000 – 40000) = 30000
Difference was highest in year 2016
Question 4:
7000
6000
5000
3000
4000
Average number of staffs in Allahabad Bank
= (20 + 30 + 50 + 40 + 50 + 70)/6
= 260/6
Average number of staffs in Syndicate Bank
= (40 + 50 + 70 + 30 + 60 + 40)/6
= 290/6
Difference = (290/6) – (260/6)
= 30/6 = 5×1000
= 5000
Question 5:
300000
240000
260000
220000
180000
Number of staffs in Allahabad Bank in 2011, 2013 and 2015
= 20000 + 50000 + 50000
= 120000
Number of staffs in Syndicate Bank in 2012, 2014 and 2016
= 50000 + 30000 + 40000
= 120000
Total staffs = 120000 + 120000
= 240000
Question 6:
644800
694900
670500
648400
684000
Number of patient admitted in September
= 45000 × 8/100 = 3600
Number of patient admitted in ophthalmic department in September = 3600 × 5/12 = 150
Total fees collected in ophthalmic department in September = 1500 × 456 = 684000
Question 7:
1475
1638
1362
1728
1028
Number of patient admitted in October
= 45000 × 12/100 = 5400
Number of patient admitted in orthopedic department in the month of October = 5400 × 7/15 = 2520
Numbers of case registered in October by orthopedic department have proper certificates.
= 2520 × 65/100
= 2520 × 0.65 = 1638
Question 8:
144
120
125
135
130
Number of patient admitted in June
= 45000 × 17/100 = 7650
Number of patient admitted in orthopedic department in June = 7650 × 8/15 = 4080
Number of patient admitted in November
= 45000 × 16/100 = 7200
Number of patient admitted in orthopedic department in November = 7200 × 7/16 = 3150
Required per cent = 4080/3150 × 100 = 129.52
= 130
Question 9:
119 : 120
135 : 119
135 : 136
119 : 178
119 : 135
Total number of patient admitted in June
= 45000 × 17/100 = 7650
Patient admitted in ophthalmic department in June = 7650 × 7/15 = 3570
Total number of patient admitted in November
= 45000 × 16/100 = 7200
Case registered in ophthalmic department in November = 7200 × 9/16 = 4050
Required ratio = 3570/4050
= 357/405
= 119/135
=119:135
Question 10:
15,500
12, 000
20,000
10,000
25,500
Number of patient admitted in July
= 22/100 × 45000 = 9900
Number of patient admitted in August
= 25/100 × 45000 = 11250
Number of patient admitted in ophthalmic department in July = 9900 × 5/9 = 5500
Number of patient admitted in ophthalmic department in August = 11250 × 2/5 = 4500
Total number of patient admitted in July and August by ophthalmic department
= 5500 + 4500 = 10000