IBPS RRB OS-1 Paid Test 8By Manish Bhati / September 14, 2024 Question 1: 55 45 25 15 35 Number of staffs in Allahabad Bank in 2015 = 50000 Number of staffs in Allahabad Bank in 2014 = 40000 Increase = 50000 – 40000 = 10000 Increase % = 10000/40000 × 100 = 25% Question 2: 21000 22500 24650 22340 23430 Total number of staffs in Syndicate Bank in 2014 = 30000 Number of females staffs = 25% of 30000 = 25/100 × 30000 = 7500 Number of male staffs = 30000 – 7500 = 22500 Question 3: 2016 2014 2013 2012 2015 Difference between the numbers of staffs in Allahabad Bank & Number of staffs in Syndicate Bank for the year 2011 – (40000 – 20000) = 20000 2012 – (50000 – 30000) = 20000 2013 – (70000 – 50000) = 20000 2014 – (40000 – 30000) = 10000 2015 – (60000 – 50000) = 10000 2016 – (70000 – 40000) = 30000 Difference was highest in year 2016 Question 4: 3000 6000 4000 5000 7000 Average number of staffs in Allahabad Bank = (20 + 30 + 50 + 40 + 50 + 70)/6 = 260/6 Average number of staffs in Syndicate Bank = (40 + 50 + 70 + 30 + 60 + 40)/6 = 290/6 Difference = (290/6) – (260/6) = 30/6 = 5×1000 = 5000 Question 5: 260000 180000 240000 300000 220000 Number of staffs in Allahabad Bank in 2011, 2013 and 2015 = 20000 + 50000 + 50000 = 120000 Number of staffs in Syndicate Bank in 2012, 2014 and 2016 = 50000 + 30000 + 40000 = 120000 Total staffs = 120000 + 120000 = 240000 Question 6: 648400 644800 670500 684000 694900 Number of patient admitted in September = 45000 × 8/100 = 3600 Number of patient admitted in ophthalmic department in September = 3600 × 5/12 = 150 Total fees collected in ophthalmic department in September = 1500 × 456 = 684000 Question 7: 1028 1475 1362 1728 1638 Number of patient admitted in October = 45000 × 12/100 = 5400 Number of patient admitted in orthopedic department in the month of October = 5400 × 7/15 = 2520 Numbers of case registered in October by orthopedic department have proper certificates. = 2520 × 65/100 = 2520 × 0.65 = 1638 Question 8: 135 130 144 125 120 Number of patient admitted in June = 45000 × 17/100 = 7650 Number of patient admitted in orthopedic department in June = 7650 × 8/15 = 4080 Number of patient admitted in November = 45000 × 16/100 = 7200 Number of patient admitted in orthopedic department in November = 7200 × 7/16 = 3150 Required per cent = 4080/3150 × 100 = 129.52 = 130 Question 9: 135 : 136 119 : 120 119 : 135 119 : 178 135 : 119 Total number of patient admitted in June = 45000 × 17/100 = 7650 Patient admitted in ophthalmic department in June = 7650 × 7/15 = 3570 Total number of patient admitted in November = 45000 × 16/100 = 7200 Case registered in ophthalmic department in November = 7200 × 9/16 = 4050 Required ratio = 3570/4050 = 357/405 = 119/135 =119:135 Question 10: 15,500 12, 000 10,000 20,000 25,500 Number of patient admitted in July = 22/100 × 45000 = 9900 Number of patient admitted in August = 25/100 × 45000 = 11250 Number of patient admitted in ophthalmic department in July = 9900 × 5/9 = 5500 Number of patient admitted in ophthalmic department in August = 11250 × 2/5 = 4500 Total number of patient admitted in July and August by ophthalmic department = 5500 + 4500 = 10000 « Previous 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 Next »