IBPS RRB PO Test 10 Question 1: 80 85 75 100 65 Question 2: 207 184 None of these / इनमें से कोई नहीं 161 299 Average number of coolers sold by stores K and P together in both May and June = 395 Total number of coolers sold by stores K and P together in both the months = 395 × 2 = 790 Total number of coolers sold by store K in May and June together = 140 + 190 = 330 Therefore, total number of coolers sold by store P in May and June together = 790 - 330 = 460 Ratio of the number of coolers sold by store P in May to that in June = 13:7 Hence, number of coolers sold by store P in June = (7/20) × 460 = 161 Question 3: 13:5 13:8 13:7 7:4 7:5 Total number of coolers sold by Stores M and N together in June = 280 + 240 = 520 Total number of coolers sold by stores J and K together in May = 180 + 140 = 320 Hence, required ratio = 520:320 = 13:8 Question 4: 174 116 156 None of these / इनमें से कोई नहीं 148 Total number of coolers sold by store N in May = 290 Let the number of Dessert coolers sold by store N in May be 3t Then, number of Tower coolers sold by store N in May = (2/3) × 3t = 2t According to the question: => 3t + 2t = 290 => 5t = 290 => t = 58 Hence, number of Tower coolers sold by store N in May = 2t = 2 × 58 = 116 Question 5: 80 50 120 60 70 Total number of coolers sold by all the five stores together in May = 180 + 140 + 230 + 320 + 290 = 1160 Total number of coolers sold by all the five stores together in June = 220 + 190 + 150 + 280 + 240 = 1080 Hence, required difference = 1160 - 1080 = 80 Question 6: 36% 44% 42% 40% 38% Number of coolers sold by store N in May = 290 Total number of coolers sold by stores J and M together in June = 220 + 280 = 500 Hence, required percent = {(500 - 290)/500} × 100 = 42% Question 7: 200 180 150 240 120 Question 8: Rs 1250 Rs 2520 Rs 1000 Rs 1540 Rs 1800 Rate of one unit = Rs 7.2 Number of units consumed = 350 Average electricity bill of each person = 350×7.2 = Rs 2520 Question 9: 18: 25 3: 4 1: 2 14: 15 2: 5 Average number of units consumed in Jaipur = 350 Average number of units consumed in Noida = 375 Required ratio = 350: 375 = 14: 15 Question 10: 10% less 33.3% less 40% more 12.5% more 25% more Average number of units consumed by Mumbai = 200 Average number of units consumed by Vadodara = 300 Required percentage = ((300 - 200)×100)/300 = 33.3% less 1 2 3 4 5 6 7 8 Next »